Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Bitkisel İlaçlarda Büyük Risk!

Bitkisel İlaçlarda Büyük Risk!

820609_detay[1]

Sivas Eczacılar Odası tarafından, Cumhuriyet Üniversitesi’nde (CÜ) “Bitkisel Ürünlerin Yanlış ve Bilinçsiz Kullanımına Dair Farkındalık Yaratmak” konulu konferans düzenlendi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar, ilaçların sentetik ve doğal olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, “Doğal ilaçlar ya da halk arasındaki tabiri ile bitki ilaçlarının etken maddeleri birden fazladır. Bitkiyi tek olarak veya bitkinin karışım olarak özünü alıp kullandığınızda birden fazla maddeyi vücudunuza alıyorsunuz. Dolayısıyla o birden fazla maddeyi alırken hem toksik etkilerini hem de etkileşimlerini birlikte düşünmeniz gerekiyor. Bu nedenle bitkisel ürünlerde karışımları yapmak veya önermek oldukça risklidir. Bilen bir kişinin bunu yapması gerekir” dedi.

Koşar, son zamanlarda revaçta olan afrodizyak ve zayıflama etkili bitkisel ilaçların da son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, “Bu tür ilaçların satışının medyadan ve internet ortamından yetkisi ve bilgisi olmayan kişilerce yapıldığı biliniyor. Bu tür ilaçların içerisinde yer alan ‘sibutramin’ maddesi öldürücü olabilir. Genelde merdiven altı üretim yapılan söz konusu bitkisel ürünlerde sibutramin maddesi kullanılmasına rağmen içerik kısmında buna dair bilgi yer almamaktadır” şeklinde konuştu.

Bitkisel ilaçların doğru ve bilinçli kullanılmasını sağlamak için hekimlerin ve eczacıların ortak bir çalışma içerisinde bulunması gerektiğini dile getiren Koşar, “Tıp fakültelerinde bitkisel ilaçların eğitim olarak verilmesi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2004 yılında yayınlanan raporda bitkisel ilaçların sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için kalite, güvenlik ve etkinlik kriterlerini taşıması gerekiyor” dedi.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.