Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Beyaz Peynirdeki İğrenç Hile

Beyaz Peynirdeki İğrenç Hile

Gıda sahteciliğinin en yaygın yapıldığı ürünlerin başında kahvaltılık ürünler geliyor. Beyaz peynirin beyaz olması için uygulanan yöntemse oldukça mide bulandırıcı…
Beyaz peynire kireç katılarak parlak beyaz olması sağlanıyor. Ayrıca sütün içinden süt yağı çekilerek yerine ayçiçek yağı veya margarin katılarak maliyet düşürülmesi sağlanıyor. Nişasta ve bitkisel yağ katılmış döküntü beyaz peynirler yağlı tulum peyniri olarak satılıyor.

KALİTELİ PEYNİRİ NASIL ANLARSINIZ

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan kaliteli beyaz penirin nasıl olması gerektiği konusunda şunları söyledi: “Kaliteli bir beyaz peynir düz ve eşit kenarlı bir kalıpta olmalı. Peynirin üzerinde herhangi bir kirlilik bulunmamalı. Peynir özelliğine göre değişmekle beraber beyaz peynirde renk canlı ve parlak beyaz olmalıdır.” dedi.

PEYNİR NASIL ÜRETİLİYOR?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakayan fabrikalarında beyaz peynir üretimini nasıl gerçekleştirdikleri konusunda şunları söyledi: Beyaz peynir üretimi titizlikle gerçekleştirilmekte olup çiğ süt işlenilecek olan peynir çeşidine göre yağ oranını ayarlamak için standardizasyon işlemine tabi tutulur. Standardize edilen sütler, pastörizatörlerde pastörize edilerek süt içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmaların ısıl işlemle bertaraf edilmesi sağlanır.

Pastörize edilen sütler, pastörizatör içerisinde ısı alışverişi ile belli bir dereceye kadar soğutularak teknelere alınır. Teknelere alınan süte kültür ilavesi yapılır. Süte maya ilavesi de yapılarak süt mayalanır. Mayalı süt belli bir süre bekletilerek pıhtı oluşması sağlanır. Pıhtı oluştuktan sonra pıhtı kırılarak, çıkan peynir altı suyu uzaklaştırılır. Daha sonra tekne içerisinde bulunan cendere bezi ile pıhtının süzülmesi sağlanır. Peyniraltı suyunun iyice uzaklaşması ve şekil alması için mekanik presleme yapılır.

Presleme işleminden sonra peynir kesilir. Daha sonra tekne içerisine salamura verilerek peynir dilimlerinin salamura alması sağlanır. Salamura alan peynirler teknelere (ambalaja) alınır ve ön olgunlaştırma için bekletilir. Daha sonra peynir üzerine salamura konularak paketlenir ve soğuk hava deposunda depolanır. Ürünlerin kalite kontrolleri yapılarak sevkiyatı gerçekleştirilir.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.