Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Bebeklerde Pişik Neden Olur

Bebeklerde Pişik Neden Olur

Bebeklerde pişik sık rastlanan bir sorundur. Bebeklerin derileri çok ince ve hassas olduğundan kolay tahriş olur. Bezin altında kalan havasız ve nemli ortam sürtünmeyle birlikte pişik olmasını kolaylaştırır. Bir de çiş ve kakanın irritan etkisi eklendiğinde ciltte kızarıklık başlar.
Bu tip pişikler uygun ve zamanında tedavi ile birkaç gün içinde düzelir. Özellikle ek gıdalara geçişte, ishal sonrasında ya da diş çıkarırken pişiğe yatkınlık artar. Bu dönemlerde yeni gıdalara teker teker ve acele etmeden geçmek ve cilt bakımına özellikle dikkat etmek gereklidir. Ayrıca inek sütünden elde edilen mamalarla beslenen bebeklerde anne sütü ile beslenen bebeklere oranla pişik daha çok görülmektedir. Anne sütü olduğu sürece bebeğe inek sütü verilmemelidir.

Pişik nasıl tedavi edilir?
Pişiklerin düzelmesi için bez bölgesinin sık sık havalandırılması gerekir. Uyku sırasında, bebek çiş ya da kakasını yaptıktan sonra bezini bir süre açık bırakmak iyi olur. Ayrıca bezi sıkı bağlamamaya özen gösterin. Bezde delik açmak ta havalanmayı arttırmak için uygulanabilecek bir yöntemdir.
Bebeğinizin altını temizlerken duru su kullanmayı tercih edin. Hazır ıslak mendillerden ve sabunlardan mümkünse uzak durun. Bu tip temizleyiciler alerji yapabilir. Bir termosta hazır bulunduracağınız kaynamış ılınmış su ve pamuk yardımı ile bebeğin altını temizleyebilirsiniz. Kakası cildine yapışmış ise yumuşak bir sabunla ya da zeytinyağı ile silebilirsiniz. Cildi temizledikten sonra kuruması için açık bırakmak pişiklerin hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Cilt ile çiş/kaka arasında ara bir tabaka oluşturmak pişiği önleme ve tedavi etmede önemlidir. Bu amaçla pişik kremi kullanmanız gerekebilir. Bu kremi ince bir tabaka olarak her bez değiştirmede sürün. Her sabah deri kıvrımları arasında kalmış olan kremi su ve pamuk ile temizleyerek gerekiyorsa yeniden sürün. Çinko oksitli pişik kremlerini tercih edin. Pişik yerine pudra, nişasta gibi maddeler sürmeyin, bu tip ürünler bebeğinizin akciğerlerine kaçarak solunum sıkıntısı yaratabilir.
Yukarıdaki tedavi ile basit pişikler 2-3 gün içinde düzelmeye başlar. Pişik 3 gün sonra hala düzelme göstermiyorsa, cildin rengi parlak kırmızı bir hal aldıysa, su toplamaya başladı ya da iltihaplandıysa basit pişik olmaktan çıkmış demektir. Ciltte 2-3 günden fazla süren pişiklerde genellikle mantar enfeksiyonu başlar. Bu durumda cilt kırmızıdır, bacak aralarında ve kıvrım yerlerinde de kızarıklık vardır. Mantar enfeksiyonu düşünüldüğünde bir mantar ilacı kullanmak gerekir. Ayrıca sarı renkli akıntılı sivilceler bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olabilir. Bu durumların tedavisi için doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Dikkatinizi çekebilir

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti Kabızlık (konstipasyon) altında birden fazla nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.