Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / Bartholin kisti / absesi

Bartholin kisti / absesi

Bartholin kisti / absesi

Bartholin bezleri, her kadında vajina girşinin iki yanında bulunan, kanalları ile vajinaya açılıp, ilişki sırasında sıvı salgılanmasını sağlayıp, kuruluğu engelleyen anatomik yapılardır.

Genital bölgede şişliğim var diyerek, bize başvuran birçok hanımda, bartholin bezlerine ait problemler tespit edilir. Bazen içi sadece sıvı dolar, bu duruma bartholin kisti denir. Bazen ise hastalarımız ağrılı, üstü kızarık, geniş bir şişlik ile bazşvurabilirler, bu durma ise bartholin bezinin absesi denir.

Absenin tedavisi, her bölgede olduğu gibi abseyi boşaltmaktır. Çoğu zaman lokal anezstezi ile bartholin abseleri boşaltılabilir. Tekrarlamasını önlemek için de antibiotik tedavisi düzenlenerek hastalarımız normal hayatlarına gün içinde devam ederler.

Bartholin kistleri bazen geniş bir şişlik şeklinde olabilir, bazen büyür küçülür, bazen sadece küçük ve yumuşak bir şişlik olarak sebat ederler. Büyük kistler cerrahi olarak çıkartılabilir, aspirasyon dediğimiz sıvının boşaltılma işlemi yapılırsa, kist dokusu alınmadığı sürece, kısa sürede tekrarlamalar, nüksler görülür.

Dikkatinizi çekebilir

Kafeinsiz kahve ile hastalıklardan uzak durun !

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Birçok insan kahve içmekten hoşlanır, ancak kafein alımını bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.