Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Ayı Üzümü Faydaları

Ayı Üzümü Faydaları

 

Ayı üzümü faydaları

Boyu 25-30 cm.ye kadar uzayabilen, kışın yapraklarını dökmeyip devamlı yeşil kalabilen, çalı türü bir bitkidir. Yaprakları kürek gibi ya da yumurtanın tersi görünümündedir.

Meyveleri yuvarlak, kırmızı renkli ve 6 çekirdeklidir. Haziran-temmuz aylarında çiçek açar.
Avrupa’nın her tarafında bulunur. Memleketimizde ise taşlık alanlarda, iğne yapraklı ağaçlarla kaplı ormanlıklarda, bilhassa Kuzeydoğu Anadolu bölgemizde Kaçkar dağlarında yetişir. Benzer bir türü de Trabzon ve Sapanca dağlarında yetişir ve yapraklarının kurutulması ile eskiden Sapanca çayı adıyla bir çay üretilirdi. 19. yüzyıldan beri Avrupa’da çıkan bütün eczacılık kitaplarında değerli bir şifalı bitki olarak yerini almaktadır.
Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Ayıüzümü (itüzümü) : Fundagillerden; küçük taneler halinde kırmızı renkli yemişleri olan, tüylü bir bitkidir.1-3 metre yüksekliğindedir. Her mevsimde yaprakları vardır. Makilerde bulunur. Dalları kırmızımtırak kahverengidir. Yaprakları şimşir yapraklarına benzer. İçinde Hydrochinone vardır. Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Ev ilaçlarında yaprakları kullanılır.

Ayı üzümü Faydası : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Ayı üzümü (itüzümü, hoca yemişi) özellikleri
* Pirene dağlarında yetişir. Boyu 1-3 metre kadardır.
* Her mevsimde yapraklan vardır,yaprakları tıpkı şimşir yaprağına benzer, ilkbaharda toplanıp kurutulur.
* Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Meyvesi yuvarlak ve kırmızıdır.

Ayı üzümü (itüzümü, hoca yemişi) faydaları
* Yaprakları insan vücuduna kuvvet verir.
* İshale, hazımsızlığa, güçsüzlüğe ve ateşe iyi gelir.
* 50-60 gram kadar yaprakları bir litre suda kaynatılarak içilirse, böbrek ve idrar yolları iltihabma, taş dökmeye, prostat bezesinin büyümesini engellemede birebirdir.
Kullanılan bölümleri: Haziran-ağustos ayları arasında toplanan yaprakları.
Bu yaprakların kuru ve güneşli havalarda körpe uçları kesilir ve aynı Rize çayı gibi kurutulur.
Bu kurutulan yapraklar kapalı bir kapta ışık ve rutubetten muhafazalı olarak 3 yıla kadar kullanılabilir.
Kullanım şekli: Çay yapılarak kullanılır.
Etken maddeleri: Arbutin, metilarbutin, hidrokinon, fla-vanoidler ve eter yağları.
Kullanım alanı: Antibakteriyel olarak ve akut sistit idrar yolları yanması ile idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır.
İdrar yolları enfeksiyonları ve sistitde antibakteriyel etkisi sebebiyle en etkili şifalı bitki ayı üzümü yapraklarıdır.
Ayı üzümü yaprakları yaklaşık %5-12 aktif olmayan hidrokınon glikositierinden arbutin içermektedir. Alkalik yapıdaki idrarın içinde bu glıkosıtın parçalanmasıyla açığa çıkan hidroki-nonun antibakterıyel etkisi meydana gelir. Bolca bu bitkisel çayın alımıyla alkali idrar kolayca atılabilir. Ancak bunun için hazırlanan çayın yanında her fincanla 1 veya 2 sodyumhidrojen-karbonat tableti alınması da tavsiye edilir.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.