Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Avokado (Persea Americana)

Avokado (Persea Americana)

              Anavatanı Meksika ve bunun yanında Guatemala ile Güney Amerika kıyılarında yetişen bir bitki olan avokado, iri çekirdekli, beyaz kısımları yenilebilen, toplandıktan sonra olgunluğa ulaşabilen bir meyvedir. Tam anlamıyla lezzetinin anlaşılabilmesi için tam olgunluğa ulaşması beklenmelidir. Ani sıcaklık değişimlerinden ve rüzgârlardan olumsuz etkilenebilen bu ağaçlar için uygun toprağın pH’ı nötre yakın olmalı ya da hafif asidik olmalıdır. Kış donları avokado yetiştirilmesini sınırlayan en büyük faktör olarak nitelendirilebilir. Meyvesiyle neredeyse dünya genelinde yaygın bir üne sahip olan bu bitkinin şifalı bitkiler kategorisinde yer alması, faydalı etkileri göz önüne alındığında son derece doğaldır. Faydaları sayesinde bitkisel tedavi konusunda uygun yaklaşımlarla birlikte pek çok sıkıntı ve probleme çözüm olacağı son derece aşikârdır.

                Avokado faydaları incelendiğinde;

  • Kabızlığı önlediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği,
  • Kalp ve damar hastalıklarını önlemek adına kolesterol seviyesini dengede tuttuğu,
  • Toksik maddeleri zararsız hale getirerek, yaşlılığın önlenmesinde yardımcı olduğu,
  • Zengin besin içeriğinden dolayı dengeli ve sağlıklı beslenmede önemli rol oynadığı
  • Aynı zamanda vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında düzenleyici olarak görev yaptığı belirlenmiştir.

                Avokado yağı, cildi nemlendirir, kasları gevşetir, gözenekleri açarak cildin daha çok nefes almasına yardımcı olur. Bu durum gençleşme konularında oldukça aktif bir rol oynadığını gösterebilmek açısından oldukça önemlidir. Avokado çayı ise, 30 gram bitki yaprağını, 1 litre suyun içerisinde 5 dakika kaynattıktan sonra 20 dakika boyunca demlendirilerek hazırlanır. Bu çay bayanların özellikle önemsediği konu olan zayıflama konusunda, bölgesel anlamda faaliyet göstererek, etkin bir rol üstlenmektedir. Aynı zamanda antioksidan özellikleri de vardır.

                Avokado bitkisinin dünyada ve özellikle Türkiye’de sıkça tüketilen bir ürün olmasıyla birlikte, alternatif tıpta tercih edilme oranlarında artışlar gözlenmiştir. Yüksek besin değeri sayesinde, bebeklerin dahi kolaylıkla tüketebileceği bu meyve, pek çok şekilde hazırlanarak tüketilebilir. Eğer hemen tüketecekseniz, avokadoyu seçerken olgun olmasına, yani yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız, bu durumda sert olanlarından seçmek zorundasınız. Salata, omlet, sote gibi pek çok biçimde hazırlayacağınız meyveyi, belirtilen faydalarından yararlanmak adına tüketmeniz siz, sağlığınız ve dengeli beslenmeniz açısından son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır.

                

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.