Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Anjina belirtileri nelerdir?

Anjina belirtileri nelerdir?

Anjina belirtileri

Kalp kasının bazı kısımlarının yeteri kadar oksijen alamamasından husule gelen göğüs sancısı veya rahatsızlığı olarak tanımlanan ajina, göğüste sıkışma ve baskı şeklinde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Omuzda, kolda, boyunca veya sırtta ağrı oluşturan anjina rahatsızlığının daha pek çok belirtileri mevcuttur. Anjina belirtileri meydana geldiği zaman hastalar bu duruma acilen çözüm aramaya başlarlar.

Anjina belirtileri kendini belli etmeye başladığı zaman çoğu insan kalp krizi geçirdiğini düşünür, lakin her anjina belirtileri kalp krizi değildir. Hatta kimi zaman yalnızca kalple ilgili bir sorunda olmayabiliyor. Fakat anjina belirtileri kalp ile ilgili bir sorun olmasa da önemsenmeli ve belirtiler ortaya çıktığında bir uzmana muayene olunmalıdır.

Anjina belirtileri genellikle göğüste basınç, doluluk veya sıkışıklık hissi, sırta, enseye, çeneye, omuzlara ve kollara, özellikle sol kola yayılan ezilme veya yanma ağrısı, nefes darlığı, terleme, baş dönmesi veya bulantıdır. Bunların yanı sıra anjinanın belirtileri göğüs kemiğinin (sternum) gerisinde yanma hissi, derin nefes alınca veya öksürünce yoğunlaşan ağrı, yutkunmada zorlanma, ağza ekşi bir tat ya da yiyeceğin geri gelmesi de olabiliyor.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.