Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Aloe vera, Sabır, Sabur, Alö, Sarı sabır, Ödağacı, Sarı sabur, Ödciceği

Aloe vera, Sabır, Sabur, Alö, Sarı sabır, Ödağacı, Sarı sabur, Ödciceği

Sabır, Sabur, Alö, Sarı sabır, Ödağacı, Sarı sabur, Ödçiçeği

Familyası; Sarısabırgillerden, Affodillgewächse, Asphodelaceae
Drugları; Aloe vera (Sabırekstresi): Aloes extractum
Aloe vera (Sabırtentürü): Aloe
Aloe vera (Sabır) yapraklarının iç kısmındaki özsuyu çeşitli şekillerde işlenerek çay, tentür, natürelilaç ve sabırsuyu eldeedilir.

Giriş; Sabırgillerin takiben 350 alttürü mevcuttur ve bunlardan en çok iki tür kulanılır ve bunlar: Sarısabır; aloe vera (A. Barbadensis) ve Kap-Sabırı; aloe ferox (Aloe capensis) diye anılır. Türkcede sadece Aloe vera (Sarısabır) diye anılan bu bitki genelikle sarı çiçek açtığından bu adla anılır. Eskiden aloe bardensis diye anılmasının sebebi Barbados adasında ihraçının yapılmasından dolayıdır.

Bitkinin ismi arapca Alloek den gelir ve parlak acı demektir, vera wahre´de yani hakikiden ferox ise yabani anlamına gelir. Sabırın asıl vatanı Sudan, Somali, Sokotra adası ve Arap yarımadası olup zamanla tropik ve subtropik ihlimin hakim olduğu her yere yayılmıştır. Günümüzde özelikle ABD´nin Güney eyaletlerinde kosmetik maddelerin ve ilaç yapımında kulanılmak için özel olarak yetiştirilmektedir. Tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından güzelik banyosu ve cilt bakımı için M.Ö. 4000 yollarında kulanılmaya başlanmış ve Peygamber Efendimiz tarafından Sabır suyu göz ağrılarına karşı kulanılmasını tavsiye etmiştir.
Botanik; Aloe veranın (Sabırın) gövdesi ya yoktur veya 10-30 sm alobilir, şayet alt yaprakları kesilirse zamanla gövde ortaya çıkar. Bitkinin ortasından çıkan çiçek sapı 50-100 sm boyunu bulur ve bununda 15-35 sm’ine salkım şeklinde oldukca çok çiçek dizilmiştir. Çiçekleri silindir şeklinde 2,5-3,5 sm uzunluğunda sapı ise 3-4,5 sm olup, çiçeklerin içinde esmerimsi sarı dölenme tozlukları bulunur.Yaprakları 40-60 sm uzunluğunda 6-10 sm eninde uca doğru sivrice, kenarlarında, seyrek şekilde dizilmiş tikenleri vardır ve grmsi yesil veya mavimsi yeşil yaprakların üzerinde yeryer beyazımsı benekler bulunur.

Yetiştirilmesi; Türkiyenin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde rahatlkla dişarıda yetişebilir. Almanya da yazın bahçelerde kişin seracıklarda veya Günes gören pencere önünde yetiştirilmektedir. Bitki hem thumları ile hemde köklerinin çevresine saldığı sürgünlerle çoğalır ve yayılır. Sabırın kulanılış maksatına göre çeşitli şekillerde işlenir.
Hasatzamanı; 1-) Aloe vera (Sabır) tozu : Mart-Nisan veya Agustos-Ekim aylarında kesilen yapraklarının en az iki yıllık olması gerekir ve kesik kısımları aşağı gelecek şekilde dizilir vede akan sıvılar oluk şekildeki keci veya at dersininden bakır kazanlara akar. Bakır kazanların altı yakılır ve sıvı kaynatılır vede kristaller eldeedilir. Günümüzde Sarı sabırdan eldeedilen kristale Kuraca Aloe ( Curaca Aloe veya Aloe lucide veyahutta blanke Aloe denir) çünkü cam gibi içi gözükür ve genelikte esmerimsi siyah renklidir. Kap-Sabırınınözsuyu kurutulunca donuk, içi gözükmeyen kristal elde edilir ve buna Karaciger Aloe (Aloe hepatica) denir. Kristaller öğütülerek toz haline getirilir ve sabır tozu kabızlığa karşı kulanılır.
2-) Aloe vera (Sabır) şurubu; Sabır özsuyu çıkarldıktan sonra bozulmaması için C ve E Vitaminleri ve sorbit katılır ve böylece bozulması önlenir. Sabır özsuyunun birleşimindeki 1,8-Dihidroksiantrasentürevleri özelbir metotla ayrılarak ayrıca ilaç yapımında kulanılır ve geri kalan kısım özel işlemler sonucunda şurup gibi içileçek halle getirilir ve bu sabır özsuyu veya sabir şurubu bir çok hastalığa karşı ve immun sistemini kuvvetlendirici olarak içilir.
3-) Cilt bakımı için haricen kulanmak maksadı ile jleli eldeedilir ve bu jel, krem, merhem veya losyon yapmında kulanılır.
Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Kulanılması;
A1-) Aloe vera (Sabır) şurubu; Üni. araştırmalarına göre Sabır özsuyu çıkarıldıktan sonra C, E Vitamini ve Sorbit katılır bozulması böylece önlenir: Sabır özsuyundaki 1,8-Dihidroksiantrasentüreleri özel bir metotla ayrılarak sabır şurubu (sabır özsuyu) içilebilir hale gelir. Sabır şurubu çok yeni olarak keşfedilmiş olup başta; allerji, bahar nezlesi, lösemi, kanser, verem, yorgunluk, nörodermatoz, nörodermatit, sedef hastalığı, immün zafiyeti, metabolizma zafiyeti, mide- ve bağırsak hastalıkları, akne, sivilci, baş ağrısı, ADIS, ağız kokusu, bademcik iltihaplanması, burun tıkanması, abse, dişeti iltihaplanması, diş ağrısı, artoz, artrit, öksürük, bronşit, astım, üşütme, ayak mantarı, grip, enfeksiyon, saç dökülmesi, kaşıntı, gastrit, ülser, sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, bulantı, şişkinlik, ishal, basur, böbrek iltihaplanması, pankreas iltihaplanması, kulak iltihaplanması, ödem, derini kuruması, siğil, yaşlılık lekeleri, mantar hastalıkları, prostat iltihaplanması, güneş yanığı, yanıklar, ezilme, burkulma, kist, şişmanlık, kalp anjini, uyku rahatsızlıkları, variz, damar sertliği, bacak ülseleri, kandaki yüksek şeker (diabet), kolesterol, lipid, trigliseride karşı kulanılır. Ayrıca karaciğer arıtıcı özelikleri vardır.
A-) Aloe vera (Sabır) jeli; Krem, merhem veya losyon yapımında hem dahilen hemden haricen cilt bakımı, güneşe karşı korunma, güneş yanığı, akne, yanıklar ve traştan sonra yüz bakımı için kulanılır.
B-) Komsiyon E nin 21,07,1993 tarih ve 133 Nolu Monografibildirisine göre; Sabır tozu, ekstresi ve hapı kabızlığa karşı kulanılır.
C-) Halkarasında; İltihapli ve ağrılı göz rahatsızlıklarında taze sabır yaprağı kesilir 1-2 damla göze sürülür. Ayrıca mide rahatsızlıkları, safra yetmezlığı, sarılık, şeker hastalığı, adet rahatsızlıkları ve bagırsak solucanlarına karşı kulanılır.
D-) Homöopatide; Dizanteri (Kanlı ishal), basur, makadın dışarı çıkması, baş ağrısı, başa kanhücumu, deri hastalıkları, makad kaslarının tutmaması, bel ağrısı gibi rahasızlıklara karşı kulanılır.

Açıklama: Nasılki bir askeri birlikte: hava, kara, deniz, lojistik ve özel vurucu timlerden oluşursa insanın immün sistemide T-Hücreleri, B-Hücreleri, makrofaj, lrnfozitler ve granolizitler gibi çeşitli savunma güçleri ve bunların üretiği ve kulandığı özel silahlardan (antikor) oluşur. Bu sistemi olşturan unsurların farklı vitamin, mineral, enzim ve aminoasitler ihtiyaçları vardır. Aloe vera’da Allahın insanlara sunduğu bir nimettir ve bir eczane gibi çok yönlü ve çeşitli hastalıklara karşı kulanılır.

Aloe veranın en önemli özeliği vücudu arıtıcı olmasıdır, özeliklede bu zamanla bir çok tehlikeli çevre faktörü bunu zaruri kılmaktadır. Kanser hastalarının gördüğü ışın ve kemoterapi sonucu dokular tahrip olmaktadır ve tahrip olan bu dokular Aloe vera ile tedavi edilebilmektedir. Aloe veranın birleşimindeki 450 madde bulunur ve bunlar vücudu kuvvetlendirir ve immün sistemini harekete geçirir. Aloe vera dahili olarak kulanıldığı gibi harici olarakta cilt ve saç bakımı için kulanılır.

Aloe veranın birleşimindeki acemannan uzun zincirleme bağlantılardan olan bir şeker şeklidir. Acemannan ergenlik çağında vücut tarafından üretilir ve sonraki yıllarda bu madde besainlerden hazır olarak alınır. Bu madde aloe verada fazlaca vardır.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içerir.

Dikkatinizi çekebilir

Kokina çiçeği nedir? – Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeği anlamı

Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeğinin ne olduğunu herkes merak etmeye başladı. Yılbaşında evlere süs ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.