Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Aloe vera Faydaları

Aloe vera Faydaları

                Sıcak iklimde yetişen aloe vera, yaprakları etlidir ve yapraklarından elde edilen öz su ile de ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Halk arasında Ayvaz, Sarısabır ve Öd ağacı olarak bilinmektedir. İçeriğinde; Demir, Çinko, Fosfor, A vitamini, C vitamini, E vitamini, B vitamini, Kalsiyum ve mineraller bulunmaktadır. Aloe vera bitkisi zambakgillerdendir. Afrika Kıtası ana vatanıdır. Yurdumuzda Güney bölgelerde yetişen bu bitki 30 santimetreye kadar büyüyebilmektedir. Yaprakları uca doğru sivrilirken kılıca benzemektedir. Çiçekleri yaz mevsiminde açarken kırmızı, sarı renktedir. Aloe vera yapraklarının içinde bulunan jölemsi kıvamında öz suyu bulunur. Bu öz sudan aloevera jel üretilmektedir. Bu jel içinde uçucu yağlar ve reçine bulunmaktadır. Aloe vera jelinden ilaç yapılırken bir yandan da kozmetikte çokça kullanılmaktadır.

Aloe vera Faydaları

  • Bu bitki yüksek besin değerine sahiptir,
  • Vücuda dinçlik verir,
  • Sindirimi kolaylaştırıcı etkilere sahiptir,
  • Safra söktürücüdür,
  • Kabızlığa iyi gelir,
  • Yanık acısını dindirir,
  • Böcek sokmasında acıyı dindirir,
  • Yıpranmış cildi besler,
  • Egzamayı tedavi eder.

 

Aloe vera yağı cilt üzerinde kozmetik amaçlı kullanılırken aynı zamanda ağız yoluyla da kullanılabilmektedir. Şifalı bitkiler arasında aloe vera jeli sirke ile birlikte saç köklerine sürüldüğü takdirde saç dökülmesini engellemektedir. Ayı zamanda sindirim problemleri için çok iyi bir tedavi edici güce sahiptir. Bayanların özellikle aybaşı dönemlerinde kan yoğunluğunu arttırarak ağrıların azalmasını sağlar. Bunun için öz sudan bir veya iki damla kullanmak yeterli olacaktır. Küçük yanıkların ve güneş yanıklarını daha hızlı geçirir. Bitkisel tedavi için aloe vera gebelerde de faydalıdır. Hamile kadınların rahminde oluşan kasıntıları giderir. Müshil etkisi olduğundan dahili olarak fazla oranlarda kullanılmamalıdır. Aloe vera jelinin özellikle kozmetik alanında fazla kullanılmasının en büyük sebebi ciltte harikalar yaratmasıdır. İçeriğinde bulunan vitaminlerden A vitamini ve C vitamini cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken cilde sağlıklı bir görüntü verir. Bu nedenle harika bir nemlendiricidir. Aloe vera jeli istendiği takdirde bayanların kullandığı günlük nemlendirici kremlerine karıştırılarak da kullanılabilmektedir.

 

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.