Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Adam otu (Mandragora)

Adam otu (Mandragora)

Adam otu, kökleri insana benzeyen, yaprağı geniş olan, kazık köklü, çiçekleri mor olan, kokusu kötü olan, otsu bir bitkidir ve ayrıca da zehirlidir.

Adam otu bitkisinin yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen toz, daha sonra kullanılmaktadır. İstenirse merhem haline getirelerek, egzama hastalığına karşı kullanılabilir. İstenirse de ağrı kesici ve sakinleştirici etkisinden dolayı adam otu çayı yapılarak da kullanılabilir. Zehirli bir bitkidir ki çok dikkat edilmesi gerekir. Adamotundan zehirlenilirse deride meydana gelen kızarıklık, ağızda meydana gelen kuruluk, uyuma isteği, hayal görme, huzursuzluk gibi psikolojik durumun oluşması ve nefes darlığı gibi belirtiler görülmeye başlanacaktır. Bundan dolayıdır ki bu bitki kullanılırken, uzman doktorların gözetiminde kullanılmasını sizlere tavsiye ediyoruz. Bu bitki patlıcangiller familyasındandır. Zehirli olmasının nedeni ise bu bitkinin köklerinde hiyosiyaminlerle, skopolamin alkaloidleri taşımasıdır. Rastgele kullanılmaması gerekir ve pek çok sağlık tedavisinde de hala kullanılmaktadır. Dünya’nın Akdeniz ülkelerinde ve Türkiye’nin ise Ege ve Güney Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Bilhassa kaya diplerinde, boş sahalarda ve ekili olmayan tarlalarda yer almaktadır. Adam otunun bu ismini alması ise tamamen köklerinin insan biçiminde olmasından kaynaklanır. Sonbahar mevsiminde adam otunun kökleri toprakta dışarıya çıkarılır ve kızgın güneşin altında kurutulur. Güneşin altında kuruyan köke kazınma işlemi yapılarak, toz haline getirilmeye çalışılır. Bununla da birlikte bu bitki, çok kuvvetli bir kusturucu ve ishal yapıcı özelliğe sahiptir.

 

Adam otu faydaları  

  • İdrar yanmasını önlemeye yarar,
  • Bedene güç verir,
  • Diş ağrısını önlemeye yarar,
  • Ağrıları keser ve uyuşturur,
  • Sakinleştirir,
  • Halsizlik sorununa karşı, dinç olmanızı sağlar,
  • Kökü egzama hastalığına karşı iyi gelir,
  • Cinsel isteği arttırır,
  • Adam otu bitkisinin suyu ise romatizmal ağrılara karşı iyi gelir.

Adam otunun kökleri kaynatılarak oluşturulan suyu, vücudunuzun ağrılı bölümlerine sürerek, ağrıların hafifletilmesi sağlanabilir. Tentür ve natürel ilaç üretiminde, adam otunun kökünden yararlanılır. Adamotu bitkisinin kökü çok zehirli olduğundan dolayı, bu bitkinin çayı içilmemektedir. Şifalı bitkiler içerisinde mevcut olan adam otunun sayesinde, cinsel performansınızı kimyasal ilaçlar kullanmak yerine bitkisel tedavi görerek arttıracak ve partnerinizi daha çok mutlu edeceksiniz ki bu da adam otu özellikleri içerisinde en iyisidir.

 

Dikkatinizi çekebilir

Kokina çiçeği nedir? – Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeği anlamı

Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeğinin ne olduğunu herkes merak etmeye başladı. Yılbaşında evlere süs ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.